bul
новини

Указания за процеса на обработка на вертикални обработващи центри с оптика и фина механика

August 15th at 3:53pm

Операторът трябва да е запознат с ръководството за работа на обработващия център и работата на машинния инструмент и да е преминал съответно обучение и практическо обучение за вертикални обработващи центри. Само с полагане на изпит и получаване на удостоверение за работа те могат да имат квалификация да управляват вертикален обработващ център.

1、 Подготовка преди стартиране:

1. След всяко стартиране-или аварийно спиране при нулиране на машината, тя първо се връща в референтна нулева позиция на машината (т.е. връщане към нула), така че машинният инструмент да има референтна позиция за следващите си операции.

2. Затягане на детайла:

3. Преди затягане на детайла, всички повърхности трябва да бъдат почистени, за да се предотвратят маслени петна, железни стърготини и прах, а неравностите по повърхността на детайла трябва да бъдат отстранени с пила (или маслен камък).

4. Високата-скоростната релса, използвана за затягане, трябва да бъде шлайфана върху всички повърхности с мелница, за да стане гладка и равна. Кодовата ютия и гайка трябва да са здрави и да могат надеждно да захващат детайла. За някои трудни за захващане малки детайли, те могат да бъдат директно захванати върху менгемето.

5. Работната маса на машината трябва да е чиста и без железни стърготини, прах и петна от масло.

6. Подложката обикновено се поставя в четирите ъгъла на детайла, а за детайли с прекомерен обхват трябва да се добави подложка за височина в средата.

7. Използвайте линийка, за да проверите дали дължината, ширината и височината на детайла отговарят на размерите на чертежа.

При затягане на детайли, съгласно ръководството за работа с програмиране, трябва да се има предвид разположението на затягането, за да се избегнат обработваните части и възможността режещата глава да докосне приспособлението по време на обработка.

След като детайлът е поставен върху подложката, референтната повърхност на детайла трябва да се изтегли в съответствие с изискванията на чертежа. Грешката в посоката на дължината на детайла трябва да бъде по-малка от 0,02 mm, а хоризонталната грешка на горната повърхност в посоките X и Y трябва да бъде по-малка от 0,05 mm. За детайли, които вече са шлифовани от всичките шест страни, тяхната вертикалност трябва да се провери, за да се гарантира, че е квалифицирана.

10. След като детайлът бъде издърпан, не забравяйте да затегнете гайката, за да предотвратите изместване на детайла по време на обработка поради нестабилно затягане.

11. Издърпайте измервателния уред отново, за да се уверите, че грешката не надвишава толеранса след затягане.

12. Номер на сблъсък на детайла: За захванати детайли може да се използва сблъсък на главата, за да се определи референтната нулева позиция на обработка. Има два вида ударни глави: фотоелектрически и механични. Има два метода за избор на номера на сблъсък: среден номер на сблъсък и единичен-номер на страничен сблъсък. Стъпките за среден номер на сблъсък са както следва:

13. Метод на сблъсък: фотоелектрически статичен, механична скорост 450-600 об.\/мин.

14. Преместете X-оста на работната маса ръчно, за да накарате броещата глава да докосне едната страна на детайла. Когато броячната глава просто докосне детайла и червената светлина свети, настройте относителната координатна стойност на тази точка на нула; Ръчно преместете X-отново оста на работната маса, така че броещата глава да докосне другата страна на детайла. Когато броячната глава за първи път докосне детайла, запишете относителните координати в този момент.

15. Въз основа на относителната му стойност минус диаметъра на ударната глава (дължината на детайла)проверете дали дължината на детайла отговаря на изискванията на чертежа.

16. Разделете това относително координатно число на 2, за да получите средната стойност на X на детайла-ос. След това преместете работната маса до средната стойност на X-ос и задайте относителната координатна стойност на тази точка върху X-ос до нула, което е нулевата позиция на X на детайла-ос.

17. Внимателно запишете стойността на механичната координата на нулевата позиция на X-оста на детайла в един от G54~G59 и оставете машинния инструмент да определи нулевата позиция на X-ос на детайла. Внимателно проверете отново точността на данните.

Стъпките за настройка на Y-нулевата позиция на оста на детайла е същата като операцията за X-ос.

Подгответе всички режещи инструменти според ръководството за програмиране.

20. Съгласно данните за инструмента в ръководството за програмиране, сменете инструмента, който ще обработвате, и го оставете да докосне устройството за измерване на височина, поставено върху референтната повърхност. Когато червената светлина на измервателния уред светне, задайте относителната координатна стойност на тази точка на нула.

21. Преместете инструмента на безопасно място, преместете ръчно инструмента надолу с 50 mm и нулирайте относителната координатна стойност на тази точка на нула, което е нулевата позиция на Z-ос.

22. Запишете стойността Z на механичната координата на тази точка в един от G54~G59. Това завършва настройката на нулевата позиция на осите X, Y и Z на детайла. Внимателно проверете отново точността на данните.

23. За необвързани-странично броене, също следвайте горния метод, за да докоснете едната страна на осите X и Y на детайла. Изместете относителните координатни стойности на осите X и Y на тази точка с радиуса на броещата глава, което е нулевата позиция на осите X и Y. И накрая, запишете механичните координати на осите X и Y на дадена точка в един от G54~G59. Внимателно проверете отново точността на данните.

24. Проверете коректността на нулевата точка, преместете осите X и Y към ръба на детайла и проверете визуално правилността на нулевата точка въз основа на размера на детайла.

25. Копирайте програмните файлове на компютъра според пътя на файла в ръководството за програмиране.

 

2、 Стартиране на обработка:

В началото на изпълнението на всяка програма е необходимо внимателно да се провери дали използваният инструмент е посоченият в ръководството за програмиране. При започване на процеса на обработка, скоростта на подаване трябва да се регулира до минимум и да се изпълнява в една секция. При бързо позициониране, рязане и подаване, човек трябва да се концентрира и да постави ръката си върху бутона за спиране. Ако има проблем, спрете веднага. Обърнете внимание на посоката на движение на инструмента, за да осигурите безопасно подаване, и след това бавно увеличете скоростта на подаване до подходящото ниво. В същото време към инструмента и детайла трябва да се добави охлаждаща течност или студен въздух.

2. Когато започвате груба обработка, не се отдалечавайте много от контролния панел. Ако има необичайни явления, спрете машината за проверка своевременно.

3. След груба обработка издърпайте отново измервателния уред, за да се уверите, че детайлът не е разхлабен. Ако има някаква страна, тя трябва да се калибрира отново и да се преброи отново.

4. Непрекъснато оптимизирайте параметрите на обработка по време на производствения процес, за да постигнете оптимални резултати от обработката.

5. Тъй като този процес е критичен процес, след обработката на детайла трябва да се измерят основните му размери, за да се осигури съответствие с изискванията на чертежа. Ако има проблеми, ръководителят на екипа или програмистът трябва да бъдат уведомени незабавно за проверка и разрешаване. След самопроверка и преминаване на проверката, тя може да бъде премахната и трябва да бъде изпратена на инспектора за специална проверка.

6. Почистете работната маса на машината незабавно след разглобяване на детайла.

7. Тип обработка:

8. Обработка на отвори:

9. Пробиване: Преди да пробиете в обработващия център, е необходимо първо да използвате централно свредло за позициониране, след това да използвате свредло, което е 0,5-2 мм по-малък от размера на чертежа за пробиване и накрая използвайте подходящо свредло за прецизна обработка.

10. Обработка на отвори за разстъргване: Когато разширявате детайла, също е необходимо първо да използвате централно свредло за позициониране, след това да използвате свредло, което е 0,5~0,3 мм по-малък от размера на чертежа, за да пробиете дупката, и накрая използвайте райбер, за да пробиете дупката. По време на райбероване обърнете внимание на контролирането на скоростта на шпиндела в рамките на 70~180 об.\/мин/мин.

11. Пробиване: Когато пробивате детайла, първо използвайте централно свредло, за да го намерите, след това използвайте свредло 1-2 мм по-малък от размера на чертежа, за да пробиете дупката, и след това използвайте груб инструмент за пробиване (или фреза) за машинна обработка, докато от едната страна остане само около 0,3 мм резерв за обработка. И накрая, използвайте предварително настроен инструмент за прецизно пробиване за прецизно пробиване и крайното допустимо прецизно пробиване не трябва да бъде по-малко от 0,1 mm.

12. Директно цифрово управление (DNC) операция:

Преди DNC CNC обработка детайлът трябва да бъде захванат, нулевата позиция трябва да бъде зададена и параметрите трябва да бъдат зададени.

14. Отворете програмата за обработка, която ще бъде предадена в компютъра за проверка, след това поставете компютъра в състояние DNC и въведете правилното име на файла на програмата за обработка.

15. Натиснете клавиша TAPE и бутона за стартиране на програмата на машинната машина и контролерът на машината ще покаже мигащото LSK съобщение.

16. Натиснете Enter на клавиатурата на компютъра, за да извършите обработка на DNC данни.

3、 Съдържание и обхват на самоинспекцията на работника:

1. Преди обработка, процесорът трябва внимателно да прочете съдържанието на картата на процеса, ясно да разбере частта, формата, размерите на чертежа и да знае съдържанието на обработката на следващия процес.

Преди затягане на детайла трябва да се измери размерът на заготовката, за да се гарантира, че отговаря на изискванията на чертежа. При затягане на детайла трябва внимателно да се провери дали разположението му е в съответствие с ръководството за работа с програмиране.

3. След приключване на грубата обработка трябва да се извърши своевременна самопроверка, за да се коригират данните с грешки своевременно. Основното съдържание на самоконтрола е позицията и размера на обработваните части. Например: (1) Дали детайлът е разхлабен; (2)Работният детайл правилно ли е центриран; (3) Дали размерите от зоната за обработка до референтния ръб (отправна точка) отговарят на изискванията на чертежа; (4) Положението и размерите на детайлите за обработка един спрямо друг. След проверка на размерите на позицията трябва да се измери грубо обработената линийка (с изключение на дъги).

4. Извършвайте прецизна обработка само след самоинспекция на груба обработка. След прецизна обработка работниците трябва да извършат самоконтрол на формата и размерите на обработваните части: проверете основните размери на дължината и ширината на обработваните части във вертикалната равнина; Измерете размера на базовата точка, отбелязан на чертежа за обработваната част на наклонената повърхност.

5. Работниците трябва да завършат самоконтрола на детайла и да потвърдят, че той отговаря на изискванията на чертежите и процесите, преди да могат да извадят детайла и да го изпратят на инспектора за специална проверка.

4、 Списък с причини за грешки, специално внимание и коригиращи мерки:

 

Причина за грешката

Особено внимание

Корективни мерки

1. Размерите на дължината, ширината и височината на детайла не са проверени

Преди да стартирате машината, е необходимо внимателно да проверите дали размерите на дължината, ширината и височината на детайла отговарят на чертежите

Използвайте методи като измервателна лента и броене, за да проверите правилността му

 

2. Посока на поставяне на детайлите

Съгласно изискванията на ръководството за програмиране, определете посоката на поставяне на детайла, като го сравните с чертежа

Внимателно проверете ориентацията на детайла и след това действайте според инструкциите за поставяне в ръководството

 

3. Отместване при сблъсък

Метод на преброяване, проверка след преброяване и проверка на входните данни

След преброяване преместете шпиндела до ръба на детайла според размерите му по дължина и ширина и проверете правилността на преброяването; След като въведете данните, проверете отново коректността им

 

4. Използване на грешен инструмент

Внимателно проверете дали инсталираните режещи инструменти отговарят на инструкциите в ръководството

При изпълнение на първото изречение на програмата е необходимо да потвърдите използвания инструмент

 

5. Инструментът се счупва по време на грубо рязане, което води до надрязване на детайла и скрап от инструмента

Не се отдалечавайте много от контролния панел, когато отваряте

Спрете машината незабавно за проверка, ако има необичайни явления

 

6. Преместване на детайла след груба обработка

При затягане е необходимо да се гарантира, че е здраво закрепен

След като отворите манометъра, дръпнете го отново и докоснете числата

 

7. Размерът на детайла е по-малък от определено число

Проверете използваните инструменти; Уведомете програмата за проверка на програмирането

За важни позиции осигурете използването на нови режещи инструменти за обработка; Модифициране или добавяне на програми

 

8. Въведено е грешно име на файл

Преди обработката е необходимо внимателно да проверите имената на файловете, съответстващи на инструментите, използвани в програмата

Внимателно проверете правилността на името на входния файл