hu
hír

Útmutató a függőleges megmunkáló központok megmunkálási folyamatához optikával és finommechanikával

August 15th at 3:53pm

A kezelőnek ismernie kell a megmunkálóközpont kezelési útmutatóját és a szerszámgép teljesítményét, és részt kell vennie a függőleges megmunkálóközpontokon megfelelő képzésen és gyakorlati képzésen. Csak a sikeres vizsgával és a munkaköri bizonyítvány megszerzésével szerezhetnek képesítést függőleges megmunkálóközpont üzemeltetésére.

1, Előkészületek az indítás előtt:

1. Minden indítás után-a szerszámgép felfelé vagy vészleállítási alaphelyzetbe állításakor először visszatér a szerszámgép referencianulla pozíciójába (azaz vissza anullára), hogy a szerszámgép referenciapozícióval rendelkezzen a további műveletekhez.

2. A munkadarab rögzítése:

3. A munkadarab befogása előtt minden felületet meg kell tisztítani az olajfoltok, vasreszelékek és porok elkerülése érdekében, és a munkadarab felületén lévő sorját reszelővel kell eltávolítani. (vagy olajkő).

4. A magas-A rögzítéshez használt sebességsínt minden felületén síkra kell csiszolni egy csiszolóval, hogy sima és egyenletes legyen. A kódvasnak és anyának szilárdnak kell lennie, és képesnek kell lennie a munkadarab megbízható rögzítésére. Egyesnehezen befogható kisméretű munkadarabok esetén közvetlenül a satura rögzíthetők.

5. A szerszámgép munkaasztalának tisztának, vasreszeléktől, portól és olajfoltoktól mentesnek kell lennie.

6. Az alátétet általában a munkadarabnégy sarkához kell elhelyezni, túlzott fesztávú munkadarabok esetén pedig középre kell helyezni egy magassági alátétet.

7. Vonalzó segítségével ellenőrizze, hogy a munkadarab hossza, szélessége és magassága a rajzon szereplő méreteknek megfelelően minősített-e.

A munkadarabok befogásánál a programozási kezelési útmutató szerint figyelembe kell venni a befogási elhelyezést, hogy elkerüljük a megmunkált alkatrészeket és annak lehetőségét, hogy a vágófej a megmunkálás során hozzáérjen a rögzítéshez.

Miután a munkadarabot az alátétre helyezték, a munkadarab referenciafelületét a rajzi követelményeknek megfelelően meg kell húzni. A munkadarab hosszirányhibájának kisebbnek kell lennie, mint 0,02 mm, és a felső felület vízszintes hibájának X és Y irányban kisebbnek kell lennie 0,05 mm-nél. Azon munkadarabok esetében, amelyeket már mind a hat oldalon köszörültek, ellenőrizni kell a függőleges helyzetüket, hogy megbizonyosodjon arról, hogy megfelelő.

10. A munkadarab meghúzása után feltétlenül húzza meg az anyát, hogy megakadályozza a munkadarab elmozdulását a feldolgozás során az instabil rögzítés miatt.

11. Húzza meg ismét a mérőt, hogy meggyőződjön arról, hogy a hibanem haladja meg a befogás utáni tűréshatárt.

12. Munkadarab ütközési száma: Befogott munkadaraboknál ütközőfej használható a megmunkálási referencianulla pozíció meghatározására. Kétféle ütközőfej létezik: fotoelektromos és mechanikus. Az ütközési számok kiválasztásának két módja van: a középső ütközési szám és az egyetlen-oldalirányú ütközési szám. A középső ütközési szám lépései a következők:

13. Ütközés módszer: fotoelektromos statikus, mechanikai sebesség 450-600 ford.\/perc.

14. Mozgassa az X-et-a munkaasztal tengelyét kézzel, hogy a számlálófej hozzáérjen a munkadarab egyik oldalához. Amikor a számlálófej éppen hozzáér a munkadarabhoz, és a piros fény világít, állítsanullára ennek a pontnak a relatív koordinátaértékét; Kézzel mozgassa az X-et-tengelyét ismét úgy, hogy a számlálófej hozzáérjen a munkadarab másik oldalához. Amikor a számlálófej először érinti a munkadarabot, akkor rögzítse a relatív koordinátákat.

15. Relatív értéke mínusz az ütközőfej átmérője alapján (azaz a munkadarab hossza), ellenőrizze, hogy a munkadarab hossza megfelel-e a rajz követelményeinek.

16. Osszuk el ezt a relatív koordinátaszámot 2-vel, hogy megkapjuk a munkadarab X középső értékét-tengely. Ezután mozgassa a munkatáblát az X középső értékére-tengelyen, és állítsa be ennek a pontnak a relatív koordinátaértékét az X-en-tengelyenullára, ami a munkadarab Xnullapontja-tengely.

17. Gondosan rögzítse anulla pozíció mechanikai koordináta értékét az X-en-a munkadarab tengelye a G54 egyikében~G59, és hagyja, hogy a szerszámgép határozza meg anulla pozíciót az X-en-a munkadarab tengelye. Gondosan ellenőrizze újra az adatok pontosságát.

Az Y beállításának lépései-A munkadarabnulla tengelyének pozíciója megegyezik az X műveletével-tengely.

Készítse elő az összes vágószerszámot a programozási hozzárendelési kézikönyv szerint.

20. A programozási hozzárendelési kézikönyvben szereplő szerszámadatok szerint cserélje ki a megmunkálandó szerszámot és hagyja, hogy hozzáérjen a referenciafelületre helyezett magasságmérőhöz. Amikor a mérőeszköz piros lámpája kigyullad, állítsa ennek a pontnak a relatív koordinátaértékétnullára.

21. Vigye a szerszámot egy biztonságos helyre, kézzel mozgassa a szerszámot 50 mm-rel lefelé, és állítsa vissza ennek a pontnak a relatív koordinátaértékétnullára, ami a Znulla pozíciója.-tengely.

22. Jegyezze fel ennek a pontnak a mechanikai koordináta Z értékét a G54 valamelyikébe~G59. Ezzel befejeződik a munkadarab X, Y és Z tengelyéneknulla pozíciójának beállítása. Gondosan ellenőrizze újra az adatok pontosságát.

23. Egyedülállónak-oldalú számlálás, kövesse a fenti módszert a munkadarab X és Y tengelyének egyik oldalának érintéséhez. E pont X és Y tengelyének relatív koordinátaértékeit eltolja a számlálófej sugarával, amely az X és Y tengelynulla pozíciója. Végül rögzítse egy pont X és Y tengelyének mechanikai koordinátáit a G54 egyikébe~G59. Gondosan ellenőrizze újra az adatok pontosságát.

24. Ellenőrizze anullapont helyességét, mozgassa az X és Y tengelyt a munkadarab szélére, és szemrevételezéssel ellenőrizze anullapont helyességét a munkadarab mérete alapján.

25. Másolja a programfájlokat a számítógépre a programozási hozzárendelési kézikönyvben található fájl elérési útnak megfelelően.

 

2, Indítsa el a feldolgozást:

Minden egyes program végrehajtásának kezdetekor gondosan ellenőrizni kell, hogy a használt eszköz megfelel-e a programozási kézikönyvben leírtaknak. A megmunkálási folyamat megkezdésekor az előtolást minimálisra kell állítani, és egyetlen szakaszban kell végrehajtani. Gyors pozicionálás, vágás és etetéskor koncentrálni kell, és rá kell tenni a kezét a stop gombra. Ha probléma van, azonnal hagyja abba. Ügyeljen a szerszám mozgási irányára a biztonságos adagolás érdekében, majd lassannövelje az előtolást a megfelelő szintre. Ugyanakkor hűtőfolyadékot vagy hideg levegőt kell hozzáadni a szerszámhoz és a munkadarabhoz.

2. Anagyoló megmunkálás megkezdésekorne legyen túl messze a kezelőpaneltől. Ha bármilyen rendellenes jelenséget észlel, időben állítsa le a gépet ellenőrzés céljából.

3. Nagyolás után húzza meg ismét a mérőeszközt, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a munkadarabnem laza. Ha van oldal, azt újra kell kalibrálni és újra számolni.

4. Folyamatosan optimalizálja a feldolgozási paramétereket a gyártási folyamat során az optimális feldolgozási eredmények elérése érdekében.

5. Mivel ez a folyamat kritikus folyamat, a munkadarab feldolgozása után meg kell mérni a fő méretértékeit, hogy biztosítsák a rajzi követelményeknek való megfelelést. Ha bármilyen probléma adódik, azonnal értesíteni kell a csoportvezetőt vagy a programozót ellenőrzés és megoldás céljából. Az önellenőrzés és az ellenőrzésen való átesés után eltávolítható, és speciális ellenőrzésre el kell küldeni az ellenőrnek.

6. A munkadarab szétszerelése után azonnal tisztítsa meg a szerszámgép munkaasztalát.

7. Feldolgozás típusa:

8. Lyuk megmunkálása:

9. Fúrás: A megmunkáló központon történő fúrás előtt először középfúrót kell használni a pozicionáláshoz, majd egy 0,5-ös fúrót-2 mm-rel kisebb a rajz méreténél a fúráshoz, és végül használjon megfelelő fúrót a precíziós megmunkáláshoz.

10. Dörzsárazás feldolgozása: A munkadarab dörzsárazásánál szintén szükséges először középfúrót használni a pozicionáláshoz, majd 0,5-ös fúrószárat kell használni.~0,3 mm-rel kisebb, mint a rajz mérete a lyuk fúrásához, és végül dörzsárat használjon a lyuk dörzsára. A dörzsárazás során ügyeljen arra, hogy az orsó fordulatszámát 70-en belül szabályozza~180 ford.\/perc/min.

11. Fúrás: A munkadarab kifúrásakor először egy középső fúróval keresse meg, majd egy fúrót 1-2 mm-rel kisebbre a rajz méreténél a lyuk fúrásához, majd használjon durva fúrószerszámot (vagy maró) megmunkálni, amíg csak körülbelül 0,3 mm megmunkálási ráhagyás marad az egyik oldalon. Végül használjon előre beállított precíziós fúrószerszámot a precíziós fúráshoz, és a végső precíziós fúrási ráhagyásnem lehet kevesebb 0,1 mm-nél.

12. Közvetlennumerikus vezérlés (DNC) művelet:

A DNC CNC megmunkálás előtt rögzíteni kell a munkadarabot, be kell állítani anulla pozíciót, és be kell állítani a paramétereket.

14. Nyissa meg a számítógépben ellenőrzésre a továbbítandó feldolgozó programot, majd állítsa a számítógépet DNC ​​állapotba és adja meg a feldolgozó program megfelelő fájlnevét.

15. Nyomja meg a TAPE gombot és a program indító gombot a megmunkáló gépen, és a gépvezérlő megjeleníti a villogó LSK üzenetet.

16. Nyomja meg az Enter billentyűt a számítógép billentyűzetén a DNC adatfeldolgozás végrehajtásához.

3. A munkavállalói önellenőrzés tartalma és terjedelme:

1. A feldolgozónak a feldolgozás előtt figyelmesen el kell olvasnia a folyamatkártya tartalmát, egyértelműen meg kell értenie a rajzon szereplő alkatrészt, formát, méreteket, és ismernie kell a következő folyamat feldolgozási tartalmát.

A munkadarab befogása előtt meg kell mérni a tuskó méretét, hogy megbizonyosodjon arról, hogy az megfelel a rajz követelményeinek. A munkadarab rögzítésekor gondosan ellenőrizni kell, hogy az elhelyezése megfelel-e a programozási kezelési útmutatónak.

3. A durva megmunkálás befejezése után kellő időben el kell végezni az önellenőrzést, hogy a hibás adatokat időben kijavíthassuk. Az önellenőrzés fő tartalma a feldolgozó részek helyzete és mérete. Például: (1) hogy a munkadarab laza-e; (2)A munkadarab megfelelően középre van állítva; (3) A méretek a feldolgozási területtől a referencia élig (referenciapont) megfelel a rajz követelményeinek; (4) A feldolgozó részek helyzete és mérete egymáshoz képest. A pozícióméretek ellenőrzése után meg kell mérni a durván megmunkált alakvonalzót (íveknélkül).

4. A precíziós megmunkálást csak a durva megmunkálási önellenőrzés után végezze. A precíziós megmunkálás után a dolgozóknak önellenőrzést kell végezniük a megmunkáló alkatrészek alakjára és méreteire vonatkozóan: ellenőrizni kell a megmunkáló alkatrészek alapvető hossz- és szélességméreteit a függőleges síkban; Mérje meg a rajzon feltüntetett alappont méretét a ferde felület megmunkálási részére.

5. A dolgozóknak el kell végezniük a munkadarab önellenőrzését, és meg kell győződniük arról, hogy az megfelel a rajzok és folyamatok követelményeinek, mielőtt eltávolíthatják a munkadarabot és elküldhetik az ellenőrnek speciális ellenőrzésre.

4、 A hibák okainak listája, a különleges figyelem és a korrekciós intézkedések:

 

A hiba oka

Különös figyelmet

Korrekciós intézkedések

1. A munkadarab hosszának, szélességének és magasságának méreteitnem ellenőrizték

A gép elindítása előtt gondosan ellenőrizni kell, hogy a munkadarab hossza, szélessége és magassága megfelel-e a rajzoknak.

A helyességének ellenőrzéséhez használjon olyan módszereket, mint a mérőszalag és a számlálás

 

2. A munkadarabok elhelyezési iránya

A programozási hozzárendelési kézikönyv követelményei szerint határozza meg a munkadarab elhelyezési irányát a rajzzal való összehasonlítással

Gondosan ellenőrizze a munkadarab tájolását, majd működtesse a kézikönyvben található elhelyezési utasítások szerint

 

3. Ütközéseltolás

A számlálás, a számlálás utáni ellenőrzés és a bemeneti adatok ellenőrzésének módja

A számlálás után mozgassa az orsót a munkadarab széléhez a hossza és szélessége méreteinek megfelelően, és ellenőrizze a számlálás helyességét; Az adatok bevitele után ismét ellenőrizze azok helyességét

 

4. Nem megfelelő eszköz használata

Gondosan ellenőrizze, hogy a telepített vágószerszámok megfelelnek-e a kézikönyvben leírtaknak

A program első mondatának végrehajtásakor meg kell erősíteni a használt eszközt

 

5. A szerszám durva vágás közben összetörik, ami a munkadarab túlvágását és a szerszám törmelékét eredményezi

Nyitáskorne legyen túl messze a kezelőpaneltől

Ha bármilyen rendellenes jelenséget észlel, azonnal állítsa le a gépet ellenőrzés céljából

 

6. A munkadarab elmozdulásanagyolás után

A rögzítésnél gondoskodni kell a biztonságos rögzítésről

A mérőeszköz kinyitása után húzza meg újra, és érintse meg a számokat

 

7. A munkadarab mérete kisebb egy bizonyos számnál

Ellenőrizze a használt eszközöket; Értesítse a programozási ellenőrző programot

Fontos pozícióknál gondoskodni kell új vágószerszámok használatáról a megmunkáláshoz; Programok módosítása vagy hozzáadása

 

8. Rossz fájlnevet írt be

A feldolgozás előtt gondosan ellenőrizni kell a programban használt eszközöknek megfelelő fájlneveket

Gondosan ellenőrizze a bemeneti fájlnevének helyességét